زورخانه عبدالله زارع شهرری
زورخانه عبدالله زارع شهرری
زورخانه عبدالله زارع که پیش از این با نام زورخانه نفرآباد شناخته می‌شد در محدوده جنوبی تهران و در شهرری ....


موقعیت زورخانه عبدالله زارع شهرری روی نقشه آب و هوای شهر ری
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

زورخانه عبدالله زارع که پیش از این با نام زورخانه نفرآباد شناخته می‌شد در محدوده جنوبی تهران و در شهرری قرار گرفته است. مدیریت زورخانه عبدالله زارع را آقای شاه کرم بر عهده دارد. به منظور ارج نهادن به نام آوران عرصه قهرمانی، زورخانه محله نفرآباد و هاشم آباد پس از تصویب نهایی در شورای اسلامی شهرستان ری به نام “عبداله زارع” نامگذاری شد. زورخانه عبدالله زارع با مساحت ۳۵۰ متر مربع و با هزینه ای بالغ بر ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال احداث شده و در شهر ری واقع شده است. زورخانه عبدالله زارع پس از زورخانه های تختی و سرتخت سومین زورخانه احداث شده در این منطقه است.
عبدالله زارع حدود ۶۰ سال در عرصه کشتی کشور حضور مستمر دارد و زحمات فراوانی را برای تربیت و پرورش جوانان و نوجوانان این مرزو و بوم متحمل شده است. او نخستین مربی نابغه کشتی جهان ˈحمید سوریانˈ و برترین مربی کشتی جهان در سال ۲۰۰۹ است به همین جهت زورخانه نفر آباد پس از بازسازی به نام او نام گذاری شد.
ورزشی‌های زورخانه‌ای یکی دیگر از ورزش‌های پهلوانی محسوب می‌شود که نام دیگر آن ورزش‌های باستانی ایرانیان است جایی که در آن به ورزش‌های باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد در زورخانه علاوه بر ورزش‌های زورخانه‌ای کشتی نیز گرفته ‌می‌شد. ورزش‌های زورخانه‌ای از قدیمی‌ترین ورزش بدن سازی جهان معرفی شده است.
گاهی بد نیست کمی به عقب برگشت. به دورانی که آموختن فنون جنگی راه و روش خاص خود را داشت و جنگ‌ها تن به تن انجام می‌شد. زمانی که جنگاوران بخشی از این فنون را نه در سربازخانه‌ها که در زورخانه‌ها می‌آموختند و خود را برای جنگ نیامده، در گود ورزشگاه‌ها پرورش می‌دادند. نه فقط آداب جنگ و دفاع و زورآزمایی که آداب پهلوانی و اخلاق را هم در همین‌جا می‌آموختند. همین است که زورخانه‌ها برای ساکنان شهرهای ایران، محل‌هایی قابل احترام بود و بزرگان و پهلوانانی که به آنجا رفت و آمد می‌کردند، معروف به خوش اخلاقی و دستگیری. اگرچه این روزها با تغییر سبک زندگی، زورخانه‌ها کارکرد سابق را از دست داده‌اند، اما هنوز هم زورخانه‌های سرپای شهرها محلی برای ورزش، پرورش بدن و شنیدن مناجات با صدای خوش‌آهنگ مرشد زورخانه و دورهمی مردان و انجام دادن بعضی مراسم اجتماعی‌اند. آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای ایران هم پنج سال قبل در یونسکو ثبت شد.
این زورخانه دارای گنبد، گود، رختكن، سكوی مرشد، سكوی تماشاچیان، سرویس بهداشتی و بخش اداری است.
این زورخانه در ضلع جنوبی حرم مطهر عبدالعظیم (ع) و در خیابان سلمان فارسی و در جنب سالن ورزشی سلمان فارسی قرار دارد.
روزهای فعالیت: روزهای زوج
ساعت کار: ۱۷ تا ۲۳
جمعه ها ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰
تلفن تماس : ۰۹۱۲۲۸۴۲۷۱۸
آدرس : شهرری – ضلع جنوبی حرم حضرت عبدالعظیم – خیابان سلمان فارسی

زورخانه عبدالله زارع شهرری
زورخانه عبدالله زارع شهرری
منابع:
بزنیم بیرون
فردا نیوز
باشگاه خبرنگاران جوان

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی