روستای اونار
روستای اونار
روستای اونار در ۲۰ کیلومتری شرق مشکین شهر می باشد در این روستا از اوایل اسلام تا دوران معاصر آثار فرهنگی ....


موقعیت روستای اونار روی نقشه آب و هوای مشگین شهر
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

روستای اونار در ۲۰ کیلومتری شرق مشکین شهر می باشد در این روستا از اوایل اسلام تا دوران معاصر آثار فرهنگی بی شماری به چشم می خورد از آن جمله قلعه بربر، قبرستان اسلامی (با سنگ افراشته و سنگ قبرهایی در اشکال و خطوط مختلف به نام پیر)، درخت کهن سال چنار به نام (بابا چنار) با بیش از ۱۲۰۰ سال قدمت در مرکز روستا و تپه های باستانی متعدد. در صورت ساماندهی قبرستان تاریخی اونار و جمع آوری سنگ قبرها و کتیبه های پراکنده درآن محوطه و تبدیل به موزه روباز و همچنین احیاء دیگر آثار موجود در آن منطقه از قبیل قلعه بربر و امامزاده سیدجعفر واقع در مدخل روستا و نیز اهتمام به جنگل دره اونار در جهت توسعه و تبدیل آن به پارک جنگلی می توان این منطقه را به عنوان یک مکان توریستی و گردشگری مهم به حساب آورد.
آثار باستانی وتاریخی دهکده اونار
۱-مقبره سید جعفر
۲ـ سنگ افراشته
۳ـقبرستان تاریخی
۴ـ چنار کهنسال
۵- قلعه بربر
۶ـ مسجدجامع
۷ـ مسجدحضرت علی
۸ـمسجدابراهیم آباد

امام زاده سید جعفربن موسی كاظم اونار

آرامگاه مطهر سید جعفربن موسی كاظم (ع) در شمال خاوری روستای اونار از توابع بخش مشگین خاوری واقع شده است. در سال های پیش از ۱۳۰۰ هجری شمسی این مكان مقدس عبارت بود از یک قبر مطهر كه بر روی آن اتاقكی گلی بنا كرده بودند تا این كه یكی از ریش سفیدان متنفذ روستای اونار به نام حاج كامران باغ های هم جوار این بنا را كه متعلق به خودش بوده، بر آن افزوده و این اتاقک كوچک گلی را به بنایی زیبا كه بر روی آن گنبدی زیبا است، تبدیل نمود و چندین سال بعد سقف آن را كه با چوب و تخته ساخته شده بود، بازسازی نموده و بنای كنونی را ایجاد كرد. در بالای محراب امام زاده تاسیس بنای فعلی را سال ۱۳۰۰ شمسی نوشته اند. در حال حاضر امام زاده سید جعفر (ع) در وسط یک باغ سرسبز وسیع و زیبایی قرار گرفته است. این امام زاده مسجدی بزرگ دارد که دارای سه درب است. قبر شریف امام زاده سید جعفر (ع) در ضلع جنوب خاوری مسجد قرار گرفته كه در بالای آن بر سقف مسجد گنبدی بزرگ بنا شده است. تا سال ۱۳۷۶ صندوقچه ای چوبی بر روی قبر قرار داشت اما از آن سال به بعد از بابت نذورات امام زاده، ضریح مشبک آلومینیومی تهیه شده و بر روی قبر سید بزرگوار قرار داده اند و روی خود قبر نیز پارچه ای سبز رنگ پهن كرده اند. در مدخل صحن امام زاده زیارت نامه ای نصب شده است كه هر زیارت كننده طبق آداب زیارت ابتدا این زیارت نامه را می خواند آن گاه وارد حرم می شود.

تپه قنبر (سلاخ تپه)

این تپه در شمال قریه «اونار» مشگین شهر و در یك كیلومتری جاده مشگین شهراردبیل واقع شده است و به هزاره اول پیش از میلاد مربوط می‌شود. این تپه به ثبت تاریخی رسیده و شماره ثبتی آن ۶۳۵ است.

محل:استان اردبیل- شهرستان مشكین شهر

نشانی فعلی:بخش مشكین شرقی – روستای انار

دوران:اشكانی ( پارت)-ساسانی-اسلامی

نوع:تپه – تپه

تاریخ ثبت ملی:۱۳۴۵/۱۲/۲۵

شماره ثبت ملی:۶۳۵

کد اثر:۶۸۱۶
روستای اونار

روستای اونار

روستای اونار

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی