روستای یامپی
روستای یامپی
روستای یامپی در استان گلستان قرار دارد و جزء شهرستان آق قلا می باشد، روستایی مهاجرنشین که قدمت آن شاید ....


موقعیت روستای یامپی روی نقشه آب و هوای آق قلا
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

روستای یامپی در استان گلستان قرار دارد و جزء شهرستان آق قلا می باشد، روستایی مهاجرنشین که قدمت آن شاید به خیلی بیشتر از یک قرن نرسد. در حدود هفت کیلومتری جنوب غربی شهرستان آق قلا و پانزده کیلومتری شمال مرکز استان قرار گرفته است. اگر از یامپی خطی مستقیم به طرف جنوب بكشیم مارا به فرودگاه بین المللی گرگان می رساند و اگر عكس آن عمل كنیم به روستای صحنه سفلی و به سمت غرب به یكی از روستاهای شهرستان بندرترکمن بنام اسلام تپه(شاه تپه قدیم) و از شرق به روستای حاجی قره خواهد برد. راه ارتباطی روستا آسفالته بوده و از سمت شمال به جاده آق قلاـ بندرترکمن وصل می گردد .


علت نامگذاری روستا

آنچه که مسلم است برای اولین بار این روستا با نام “یاقا” خوانده می شده و اما

براساس مطالعات و پرسشگریهای بعمل آمده در خصوص نام روستا:

به اعتقاد عده ای از روستائیان؛ نام روستا برگرفته از کلمه «یامپ» به معنی کلبه کج می باشد، کلبه ای که در اوایل شکل گیری روستا برپا شده بود و ساکنین اولیه با همین نام روستا را نامگذاری می کنند.

عده ای دیگر معتقدند علت نامگذاری روستا برگرفته از طایفه یامپی می باشد که برای اولین بار در این روستا ساکن شده اند؛ البته نام دیگر روستا صحنه علیا می باشد.

اما علت پیدایش یا شكل‌گیری بافت روستا، برخورداری از شرایط زیست مناسب و آب و هوای مطلوب كشاورزی قابل توجه بوده است که زمینه را برای سكونت در این نقطه بوجود آورد.

روستای یامپی

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی