روستای سوهان طالقان
روستای سوهان طالقان
روستای سوهان یکی از مشهورترین و زیباترین مناطق پائین طالقان است که در ۴ کیلومتری بالای ساختان سد طالقان ....


موقعیت روستای سوهان طالقان روی نقشه آب و هوای طالقان
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

روستای سوهان یکی از مشهورترین و زیباترین مناطق پائین طالقان است که در ۴ کیلومتری بالای ساختان سد طالقان قرار دارد. این روستا دارای جاذبه های طبیعی و پوشش گیاهی جالب توجهی است که برای علاقه مندان به طبیعت می تواند جذاب باشد.
روستای سوهان و در ۳۶ درجه و ۱۳ دقیقه و ۱۲ ثانیه عرض شمالی و در ۵۰ درجه و ۳۹ دقیقه و ۹ ثانیه از طول شرقی، و ارتفاع حدود ۲۱۵۰ از سطح دریا، واقع شده است.
محدوده اراضی روستای سوهان ، با عرض تقریبی حدود ۴ و طول حدود ۱۵ کیلومتر، از سمت غرب با روستای کشرو و روستای کش، از سمت جنوب و جنوب غربی با اراضی روستا های روشنبدر و شهراسر، از سمت جنوب با ساختمان تاج و دریاچه سد طالقان، از سمت جنوب شرقی با اراضی روستای آرموت، از سمت شرق و شمال شرقی با اراضی روستای دنبلید و دامنه های شمالی کوه کله سنگ، و از سمت شمال غربی بعد از منطقه الهو چال، با اراضی روستای آوه الموت، همسایه است.

اغلب كوچه های روستای سوهان با عرض زیاد و برای عبور و مرور گله های زیاد گوسفند و گاو (در حال حاضر وسایل نقلیه) مناسب بوده است. به علاوه ساختار خانه های قدیمی و بزرگ به نحوی است که برخی منازل دارای قسمت های مختلف از جمله طویله برای نگهداری دام، خانه و عمارت دارای اندرونی، بیرونی، مطبخ و شاه نشین بوده و بقایایی از پنجره ها و درب های چوبی قدیمی نیز در آن دیده می شود. یك مورد خانه مرحوم سلطانی با قدمت زیاد نیز در این روستا وجود دارد که دارای معماری بسیار زیبائی است.

در حال حاضر روستای سوهان دارای نانوائی است در هفته یک یا دو روز پخت می نماید. به علاوه چندین مغازه خوار و بار در روستا وجود دارد. اما متاسفانه به دلیل مهاجرت بسیار زیاد اهالی به شهرهای اطراف، در حال حاضر سایر مغازه های روستا و هم چنین ساختمان های دبیرستان، دبستان، خانه بهداشت و حمام عمومی به صورت متروكه درآمده است.

در مناطق داخلی روستا و باغات، انواع درختان مثمر و غیر مثمر و در مناطق مزروعی و پائین دست،انواع گیاهان قابل کشت و گیاهان خودرو به چشم می خورد. همچنین در مناطق کوهستانی جیر و جر کوه سوهان، انواع متنوعی از گیاهان داروئی و کوهستانی، مشاهده می شود. به دلیل بارش مناسب، به خصوص در فصل بهار، پوشش گیاهی کاملا سبز و انواع گلهای وحشی، سراسر منطقه را فرا میگیرد
درختان مثمر که در باغات مورد استفاده است نیز عبارتند از: گردو (جوز)، سیب (سیف)، زرد آلو (شُلانک)، گوجه سبز(الوک)، آلو ، آلوسیاه، انگور، گلابی، بادام، ذال ذالک (کهری)، گیلاس، سنجد، فندوق و نظایر آنها

پوشش آنتن موبایل در اكثر مناطق داخلی و حتی تا ارتفاعات شمالی روستا بر قرار است.
مسیر خودروی شخصی با عبور از اتوبان تهران کرج، به سمت قزوین حرکت کنید. بعد از شهر آبیک و آمادگاه ارتش ( در حدود كیلومتر ۹۵ از تهران و ۴۵ کیلومتر مانده به قزوین ) جاده آسفالته زیاران و طالقان درسمت شمال اتوبان قرار دارد. این جاده با دو عدد پل قابل دسترسی است. با حرکت در این جاده و پس از عبور از روستاهای صمغ آباد و ابراهیم آباد، در بالاترین نقطه از گردنه ابراهیم آباد، وارد دره بزرگ طالقان می شویم. در سمت چپ جاده دسترسی به روستای زیدشت وجود دارد. با ادامه مسیر به سمت بالای دریاچه و و رودخانه طالقان می رسیم. برای رسیدن به روستای سوهان و پائین طالقان، باید از منطقه گلینک به سمت چپ بلوار و پائین حرکت شود که بعد از پل جدید و با گذشتن از روستاهای اردكان و آرموت و قبل از رسیدن به ساختمان اصلی سد طالقان، به سمت راست و شمال حرکت می کنیم. تابلو و جاده آسفالته اختصاصی روستای سوهان، قابل استفاده است.

روستای سوهان طالقان
روستای سوهان طالقان
روستای سوهان طالقان
روستای سوهان طالقان

منبع : بزنیم بیرون

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی