بافت
بافت
شهرستان بافت در ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان کرمان با بخش‌های رابر مرکزی و ارزوئیه و با جمعیتی بیش از ۱۸۰۰۰۰ ....


موقعیت بافت روی نقشه آب و هوای بافت
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

شهرستان بافت در ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان کرمان با بخش‌های رابر مرکزی و ارزوئیه و با جمعیتی بیش از ۱۸۰۰۰۰ نفر از خوش آب‌‌وهواترین جاهای استان می‌‌باشد. چشمه عروس و خبر از نقاط دیدنی این شهرستان است. از روستاهای خوش آب وهوای این شهرستان میتوان به روستای خوشکار اشاره کرد.این شهر کمتر از ۱۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد.

نام قدیم آن باخته بوده که بعدها به باخت تبدیل شده و در نهایت اکنون بافت نامیده می شود. در این شهرستان مردم عمدتا به شکل طایفه ای زندگی می کنند. طایفه‌هایی از لرها و ترک ها نیز در این شهرستان ساکنند. بخش عمده مردم این شهرستان طی هزاره گذشته از استان فارس به آنجا مهاجرت نموده اند.

جاذبه های گردشگری

غار جفریز در گوغر (غرب شهرستان بافت)

کوه شاه

پارک ملی خبر

غار طرنگ در جنوب شهرستان بافت

صنایع و معادن

از صنایع این منطقه اطلاعات مستندی در دست نیست. معدن كرومیت و معدن سرب از كان هایی استكه تاكنون در این شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

کشاورزی و دام داری

شهرستان بافت از نظر كشاورزی بسیار پر رونق بوده و به دو منطقه گرمسیری و سردسیری تقسیم می گردد. درمنطقه گرمسیری پنبه و مركبات و در منطقه سردسیری گندم، جو و تره بار كشت می شود. روش آبیاری به صورت دیمی و آبی بوده و جهت آبیاری زمین های تحت كشت از كاریزها و رودخانه ها استفاده می شود. فرآورده های عمده كشاورزی این شهرستان گندم، جو، كنجد، پنبه، زیره، انگور، انار، بادام، گردو و تره بار می باشند. به علت مساعد بودن آب و هوا و وجود مناطق كوهستانی، امكانات زیادی جهت پرورش دام فراهم گردیده كه شامل گوسفند، گاو و طیور می‌شود. اساس اقتصاد شهرستان بافت بر كشاورزی، دام‌داری و قالی‌بافی استوار است. گندم، جو، پنبه، قالی، تره بار، روغن، كتیرا، زیره، كنجد و دانه های روغنی نیز صادرات این شهرستان را تشکیل می‌دهند.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان بافت یكی از شهرستان های استان كرمان از نظر جغرافیایی در ۵۶ درجه و ۳۷ دقیقه ی درازای خاوری و ۲۹ درجه و ۱۴ دقیقه ی پهنای شمالی و ارتفاع ۲۲۷۰ متری از سطح دریا قرار دارد. شهرستان بافت از شمال به بردسیر، از خاور به جیرفت، از باختر به سیرجان و از جنوب به میناب و بندرعباس محدود می شود. به طور كلی آب و هوای بافت خشك و معتدل است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان بافت ۱۲۲۹۶۷ نفر و جمعیت شهر بافت ۲۷۹۲۰ نفر، شامل ۵۲۹۲ خانوار بوده است. مردم بافت مسلمان شیعه و آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش ویژه بافتی نزدیك به كرمانی صحبت می کنند. جمعیت شهرستان بافت از طایفه های افشار و بوچاقچی، تیره های میری، آنه ای، خوارزمی، اولادی، سلیمانی، سلاجقه، قلندری، آقاجانلو و گوغری می باشد كه در نقاط مختلف زندگی می كنند. مسیرهای ارتباطی و دسترسی به این منطقه نیز عبارتند از:
ـ بافت – بخش رابر، راهی به سوی خاور به درازای ۳۸ كیلومتر
رابرسبزواران، راهی به سوی جنوب خاوری به درازای ۱۱۲ كیلومتر
ـ‌ بافت ـ سیرجان، راهی به سمت شمال باختری به درازای ۱۳۰ كیلومتر
ـ راهی به سوی جنوب که شهر بافت را به دهستان خبر به درازای ۷۰ كیلومتر، به مركز بخش ارزوییه به درازای ۱۲۰ كیلومتر و به سوغان به درازای ۱۵ كیلومتر پیوند می دهد و این راه تا جیرفت ادامه دارد.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

قدمت بافت به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد. به طوری كه از حفاری ها و كاوش های باستان شناسی بر می آید بنای شهر قدیم بافت كه درناحیه جنوبی شهر فعلی قرار دارد منصوب به هفت صد سال پیش بوده و شهر جدید در حدود دویست سال قبل ساخته شده است. در حدود عالم (۳۷۲ هـ . ق) بافت مركز «اقطاع» ذکر شده است. در صورت الارض و تقویم البلدان این شهر به نام «بافد» آمده و سپس به «بافت» تبدیل شده است.

بافت

بافت

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی