بخشایش
بخشایش
بخشایش یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان هریس واقع شده‌است. طول جغرافییایی: ....


موقعیت بخشایش روی نقشه آب و هوای بخشایش
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

بخشایش یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان هریس واقع شده‌است.

طول جغرافییایی: ′۵۷ ·۴۶

عرض جغرافییایی: ′۰۸ ·۳۸

ارتفاع: ۱۵۵۳ متر

زبان مردم بخشایش، همانند سایر اهالی شهرستان هریس و استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی است که در میان مردم به لهجهٔ محلی بخشایش تلکم می‌شود.

یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در حوزه فرمانداری شهرستان هریس، بخشایش می باشد که در فاصله ۸۰ کیلومتری مرکز استان – تبریز – و ۳۷ کیلومتری شهرستان بستان آباد واقع شده است. بخشایش در منطقه جلگه ای بنا شده و دارای آب و هوای کوهستانی با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و طولانی است. خاک حاصلخیز بخشایش برای تولید غلات بسیار مساعد است. این شهر در بین دو رودخانه معروف آذربایجان موسوم به «اوجان چای» و «آجی چای» قرار گرفته است رودخانه اوجان که از ارتفاعات سهند شمالی سرچشمه می گیرد پس از طی مسافتی در نزدیکی این شهر وارد آجی چای می شود و بخشایش را می توان به عنوان محل تلاقی این دو رود معروف شناخت. به علت وجود طبقات نمکی در اراضی مجاور بخشایش آب آجی چای در این منطقه تلخ و غیر قابل استفاده کشاورزی و غیر مناسب برای شرب انسانی است. همسایگان بخشایش: بخشایش از طرف شمال با روستای بزرگ اربطان، از طرف جنوب با تازه کند و اشتلق سفلی و علیا، از سمت غرب با بخش نو و جانقور و از سمت شرق با شهر کلوانق همسایه می باشد.

بخشایش را با توجه به بافت اعتقادی و مذهبی اش، می توان یکی از شهرهای مذهبی نامید. در این شهر، تمام آداب و رسوم و سنن مردم به مذهب و اعتقادات دینی آنان باز می گردد.

از کار و پیشه مردمان این شهر میتوان به کشاورزی ، دامداری ، پرورش زنبور عسل ، کارگری و قالی بافی و … نام برد.

کشت مزارع و باغات به صورت آبی و دیمی است و آب کشاورزی و آشامیدنی این شهر از رودخانه، چاه های معمولی ، چاه های نیمه ژرف ، چاه های ژرف (از طریق لوله کشی) تامین میشود.

از رستنی های این شهر میتوان از گیاهان کهلیک اوتی ، گل گاوزبان و شیرین بیان که کاربرد داروئی دارد نام برد.

در حیات وحش این شهر میتوان از جانوران و پرندگان شغال ، گرگ ، روباه ، خرگوش و کبک نام برد.

این شهر دارای برق ، دبستان ، مدرسه راهنمایی ، دبیرستان ، نهضت سواد آموزی ، مرکز بهداشت و درمان ، درمانگاه ، مطب پزشک ، داروخانه ، آزمایشگاه ، مسجد ، حسینیه ، شعبه نفت ، مخابرات ، پست ، نمایندگی برق ، فروشگاه تعاونی ، شورای شهر ، پاسگاه انتظامی ، پایگاه مقاومت بسیج ، کارگاه جوشکاری ، آسیاب و تعمیر گاه ماشین و موتورسیکلت است.

بخشایش

بخشایش

بخشایش

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی