زورخانه شهدای دولاب تهران
زورخانه شهدای دولاب تهران
زورخانه شهدای دولاب از جمله مجموعه های ورزشی ویژه ورزش باستانی است که در جنوب شرق تهران واقع شده است. ....


موقعیت زورخانه شهدای دولاب تهران روی نقشه آب و هوای تهران
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

زورخانه شهدای دولاب از جمله مجموعه های ورزشی ویژه ورزش باستانی است که در جنوب شرق تهران واقع شده است. زورخانه شهدای دولاب در آذر ماه ۹۳ با حضور محمد باقر قالیباف، شهردار تهران به صورت رسمی افتتاح شد. مدیریت زورخانه شهدای دولاب را آقای فتحی بر عهده دارد.ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی ویا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است.ورزش های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش های باستانی ایرانیان است. جایی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد هم چنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه ای کشتی پهلونی نیز گرفته می شود.

پروندۀ ثبت جهانی آیین های پهلوانی و زورخانه‌ای به کوشش فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه ای ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده گردید. آیینهای پهلوانی و زورخانه‌ای در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید.اكنون كه چندین قرن از عمر ورزش زورخانه ای می گذرد و در حالیكه می رفت تا ورزش باستانی ایرانیان در میان ورزش های مدرن محو شود شهرداری تهران در اقدامی كم نظیر و قابل تقدیر برآن شد؛ مرمت و احیا زورخانه ها را بر عهده گیرد و جان دوباره ای بر این ورزش فراموش شده بدمد. در این راستا زورخانه شهدای دولاب نیز مانند بسیاری از زورخانه های دیگر شهر تهران بازسازی شد و هم اکنون مورد استفاده علاقه مندان قرار دارد.

روزهای فعالیت: روزهای زوج
ساعت کار: ۵ تا ۲۲
زورخانه و مجموعه ورزشی شهدای دولاب شامل بخش هایی مانند سونا، جکوزی، سالن کشتی، سالن ورزشهای رزمی و سالن ورزشهای فکری بوده و استفاده از آن برای عموم آزاد است .
تلفن تماس : ۰۹۱۲۱۰۳۶۵۸۵
ساعت کاری : ۵ تا ۲۲
آدرس : خیابان خاوران – خیابان امیر سلیمانی

زورخانه شهدای دولاب تهران
زورخانه شهدای دولاب تهران

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی