شهر گرمدره
شهر گرمدره
گَرمدَرّه شهری است در استان البرز ایران. این شهر در بخش مرکزی از توابع شهرستان کرج قرار دارد. شهر گرمدره ....


موقعیت شهر گرمدره روی نقشه آب و هوای گرمدره
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

گَرمدَرّه شهری است در استان البرز ایران. این شهر در بخش مرکزی از توابع شهرستان کرج قرار دارد. شهر گرمدره در کیلومتر ۲۲ جاده مخصوص تهران کرج واقع شده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۲٫۸۲۷ نفر بوده‌است . شهر گرمدره از سال ۱۳۸۳ بنا به تصویب هیأت وزیران به سطح شهر ارتقاء یافت. حریم شهر گرمدره که عمدتاً از شمال به ارتفاعات البرز و از جنوب به باغ‌ها و اراضی مستعد کشاورزی محدوداست و در سایر نقاط زمین‌های آن کاربری صنعتی دارند.شهر گرمدره امکانات آبی خوبی ندارد و شهرداری آن با مشکل تأمین آب آشامیدنی ساکنان روبه‌رو هستند. با این حال شهرداری گرمدره خبر از افتتاح چاه آب آشامیدنی در آستانه ی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران داده است

شاید مسافرانی که از جاده مخصوص کرج عبور می‌کنند، کمتر با شهر گرمدره آشنا باشند. یا حتی بدتر از آن برای خیلی‌ها این نام کارخانه‌ها و شرکت‌ها یا تصادفات جاده مخصوص را تداعی می‌کند، در حالیکه به‌واقع این شهر با بوته‌ها و علف‌های سربرآورده در حاشیه کوچه‌ها، درختان کهنسال و باغ‌های پراکنده در کنار بافت قدیمی و ساده شهر، محیطی آرام و دلپذیر را برای مسافران به‌وجود آورده است. البته سرسبزی آن تنها به خاطر باغ‌ها و کوچه باغ‌هایش نیست بلکه، زیباییش را مدیون فضای سبز شهری خود است. سرانه فضای سبز در آن چند برابر سرانه فضای سبز کشور است بطوریکه در سال ۸۹ به‌عنوان شهر نمونه سبز در بین شهرهای تابعه کرج انتخاب شد.

موقعیت
گذر دو محور ارتباطی مهم یعنی بزرگراه تهران _ کرج و جاده مخصوص کرج، و متصل شدن شرق به غرب کشور از این شهر، همچنین قرار گرفتن بین دو کلانشهر تهران و کرج اهمیت استراتژیکی بالایی به آن بخشیده است.

جغرافیا
گرمدره که با شهرهای قدس، وردآور، شهریار و تهران هم مرز است، با مساحتی حدود دو هزار و سیصد و پنجاه و هفت هکتار، اولین شهر ورودی از سمت شرق به کلانشهر کرج محسوب می‌شود. همچنین ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۳۱ متر می‌باشد. آب و هوای آن نیز نسبت به کرج و تهران بین ۳ تا ۸ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر است.

گردشگری
قلعه سالار، قلعه‌ای در منطقه ناصریه این شهر که از دوران قاجار به‌جا مانده است. همچنین در ضلع شمالی آن عمارتی موسوم به کلاه فرنگی از دوران پهلوی به یادگار مانده است. علاوه بر اینها وجود کوچه باغ‌های فراوان و زیبا و طبیعت سرسبز آن، محیطی دلپذیر را برای گردشگران فراهم می‌کند. وجود همین باغ‌ها و کوچه باغ‌های زیبا باعث شده که این شهر به یکی از مراکز باغ تالارهای اطراف تهران تبدیل شود که زیباترین و بهترین باغ تالارهای ایران را می‌توان در آنجا دید.

جمعیت: ۱۳۲۴۸
پیش شماره تلفن: ۳۶۱۷(۰۲۶)

شهر گرمدره

شهر گرمدره

شهر گرمدره

شهر گرمدره

شهر گرمدره

شهر گرمدره

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی