شهر مهر ملکشاهی
شهر مهر ملکشاهی
شهر مهر ملکشاهی محل سکونت تیره قیطول و خلف گچی ایل ملکشاهی می باشد که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرستان ایلام ....


موقعیت شهر مهر ملکشاهی روی نقشه آب و هوای ملکشاهی
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

شهر مهر ملکشاهی محل سکونت تیره قیطول و خلف گچی ایل ملکشاهی می باشد که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرستان ایلام و ۱۵ کیلومتری شهرستان ملکشاهی واقع شده است. این شهر که مرکز بخش گچی می باشد بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر گچی محسوب می گردد و شامل روستاهای قلعه جوق، دلگشا، کلک نقی، روستای انجیر، روستای اما، روستای سیاب درویش، روستای کلوند و دو قرصه است. شهر مهر از شمال به سلسله جبال نصیره که از چین خوردگی های قائم زاگرس می باشد محدود می شود که حائل بین دو قرصه سیرانه و مهر است. از طرف جنوب به کوه های گیلانه و اشکیله که حایل بین طایفه خیرشه روستای انجیر و منطقه گرمسیر چملان می باشد، منتهی می گردد. از طرف مغرب به روستای اما و سد چم گردلان و از طرف مشرق به منطقه کشاورزی گردنگاه، روستای قلعه جوق و درنهایت شهرستان ارکواز ملکشاهی منتهی می گردد. طول شهر ۸ کیلومتر و عرض آن ۳ کیلومتر است که از جنوب به شهرستان مهران و از شمال به مرکز استان ایلام منتهی می گردد.

محیط طبیعی
شهر مهر ملکشاهی در یک منطقه پَست به صورت دشت که اطراف آن را کوه ها و جنگل های بلوط احاطه نموده اند واقع شده است. جنس خاک آن از خاک رس و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. این شهر زمستانی سرد و خشک و تابستانی گرم دارد و به طور کلی چهار فصل سال در آن ملموس است. بارش باران در آن از آبان ماه آغاز و تا نیمه اردیبهشت ادامه دارد اما متاسفانه در چند سال اخیر با کاهش بارندگی و بارش های نامنظم، کشاورزان و دامداران این منطقه خسارت های جبران ناپذیری را متحمل شده اند.
مرتفع ترین کوه این شهر گیلانه با ارتفاع ۲۰۰۰ متر و کم ارتفاع ترین کوه نصیره به ارتفاع ۸۰۰ متر است. لازم به ذکر است که کوه های مذکور مختص این شهر بوده در حالی که کوه های با ارتفاع بیشتر، در روستاهای مجاور وجود دارند. (کبیر کوه، پشمین کوه)

معادن
انواع معادن از جمله معدن سنگ گچ، آهک، زغال سنگ، در این منطقه یافت می شود که فقط معدن سنگ آن مورد بهره برداری قرار گرفته است و دو معدن دیگر بصورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرند.

گروه های عمده در روستا
ساکنین شهر مهر ملکشاهی از قومیت کرد می باشند و زبان آن ها کردی است..

مذهب
مردم شهر مهر مردمی ساده، مهربان، راستگو، مهمان نواز و در دوستی ثابت قدم هستند. مردم این شهر وطن دوست، متعهد به نظام جمهوری اسلامی و پیرو ولایت فقیه می باشند. دین مردم شهر مهر اسلام و مذهب آن ها شیعه دوازده امامی است. همه ی افراد این شهر دارای مذهب شیعه جعفری اثنی عشری بوده و ارادت ویژه ای به ائمه معصوم و اهل بیت دارند. با توجه به قدمت دیرینه ساکنان این شهر، هیچ اعتقاد به مذهب دیگری در میان اهالی این منطقه وجود نداشته و ندارد.

محله ها
محله های شهر مهر عبارتند از: ورکبود، میان باغ، اشکلیه علیا و سفلی و پاراه نصیره.

مراکز حکومتی
در قدیم زمام امور این شهر در دست کدخدایان بود که این کدخدایان توسط مردم خود مهر و با نظارت بخشدار انتخاب می شدند اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران تمام بخش ها اعم از کشاورزی، دامداری، بهداشت، آموزش و … زیر نظر مسئولین بخش و مدیریت های استان و در نهایت وزارتخانه ها و دولت اداره می شوند. مردم مهر با تاسیس شوراهای اسلامی شهر، بسیاری از مشکلات خود را با شوراهای شهر که منتخب خود مردم هستند در میان می گذارند.

مراکز زیارتی

در این شهر مرکز زیارتی خاصی وجود ندارد اما در روستاهای همجوار در شهرستان ملکشاهی امامزاده پیر کتک و در روستای گنبد پیرمحمد امامزاده پیر محمد عابد وجود دارد.

تبدیل روستا به شهر
شهر مهر واقع در استان ایلام در تاریخ ۱۳۹۰/۴/۱۵ از روستا به شهر تبدیل شده است

شهر مهر ملکشاهی

شهر مهر ملکشاهی

شهر مهر ملکشاهی

شهر مهر ملکشاهی

شهر مهر ملکشاهی

 

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی