دریاچه چشمه دیو آسیاب
دریاچه چشمه دیو آسیاب
دریاچه کوچک چشمه دیو آسیاب در موقعیت جغرافیایی استان مازندران و در ارتفاعات شمالی دشت لار واقع است. این ....


موقعیت دریاچه چشمه دیو آسیاب روی نقشه آب و هوای هراز
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

دریاچه کوچک چشمه دیو آسیاب در موقعیت جغرافیایی استان مازندران و در ارتفاعات شمالی دشت لار واقع است. این آبگیر کوچک دایره ای شکل قطری در حدود ۲۰ متر دارد و آب از ۲ دهانه در زیر آبگیر به بیرون میجوشد. جوشش آب از دو دهانه چشمه در سطح آب کاملا مشخص است.آبگیر بر روی تپه ای آهکی به ارتفاع ۱۰ متر از کف رودخانه مجاور آن قرار گرفته است و از جاده پایین دست چشمه دید ندارد. این تپه از انباشت مواد معدنی موجود در آب چشمه و رسوب آنها در طی سالیان طولانی تشکیل شده است . این چشمه در ارتفاع ۳۰۱۴ متری از سطح دریا واقع شده و مشتمل بر دو آبگیر کوچک و بزرگ است که در فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته اند.
وجود املاح بی کربنات فراوان در آب دریاچه باعث ایجاد تپه بستر این چشمه شده است. اینکه این املاح تا کنون دهانه های آب چشمه را مسدود نکرده اند تنها به دلیل فشار زیاد آبی است که از بستر کف آبگیر می جوشد. رنگ آب، آبی فیروزه ای است و دارای طعم ترش و بوی نامطبوع گوگرد است. دمای آب بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد متغیر است. احتمالآ دهانه این چشمه در آغاز پیدایش کوچکتر (شاید کمتر از یک متر ) بوده است و سپس بر اثر انحلال دوباره فراورده های تراوتن بر اثر آمیزش با آب محتوی اسید کربنیک دوردهانه خورده شده و قطر آن رفته رفته افزایش یافته است. به سبب آب دهی زیاد در گذشته و نیز مقدار زیاد املاح بی کربنتات کلسیم آب این چشمه مانندچشمه های دیگر فرصت پدید آوردن مخروط نیافته و سکوئی تخت و صاف از نهشته های تراورتن ساخته که حدود ۱۰متر بالاتر از کف دره جای گرفته است.
مسیر پیاده روی ذکر است که آبگیر از جاده خاکی مجاور آن دید ندارد و برای دسترسی به آن باید تپه ۱۰ متری در سمت غرب جاده را پیاده طی کرد.
مسیر خودروی شخصی دسترسی به این آبگیر از طریق جاده هراز، جاده فرعی پلور به سمت دریاچه سد لار، سپس جاده خاکی دشت ورارو، عبور از دشت و ادامه جاده، عبور از رودخانه، بعد از گردنه ترشک چال، اولین ۲ راهی، مسیر شمالی در خلاف جهت رودخانه بعد از ۲ کیلومتر از کنار این آبگیر عبور میکند.

دریاچه چشمه دیو آسیاب
دریاچه چشمه دیو آسیاب

منبع : بزنیم بیرون

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی