زورخانه شهید دستگردی تهران
زورخانه شهید دستگردی تهران
زورخانه شهید دستگردی از جمله مجموعه های ورزش باستانی و پهلوانی در غرب تهران است. زورخانه شهید دستگردی ....


موقعیت زورخانه شهید دستگردی تهران روی نقشه آب و هوای تهران
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

زورخانه شهید دستگردی از جمله مجموعه های ورزش باستانی و پهلوانی در غرب تهران است. زورخانه شهید دستگردی در شهرک اکباتان تهران و باشگاه پاس واقع شده است. مدیریت زورخانه شهید دستگردی را آقای نجات مهر بر عهده دارد.
ورزشی‌های زورخانه‌ای یکی دیگر از ورزش‌های پهلوانی محسوب می‌شود که نام دیگر آن ورزش‌های باستانی ایرانیان است جایی که در آن به ورزش‌های باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد در زورخانه علاوه بر ورزش‌های زورخانه‌ای کشتی نیز گرفته ‌می‌شد. ورزش‌های زورخانه‌ای از قدیمی‌ترین ورزش بدن سازی جهان معرفی شده است.
گاهی بد نیست کمی به عقب برگشت. به دورانی که آموختن فنون جنگی راه و روش خاص خود را داشت و جنگ‌ها تن به تن انجام می‌شد. زمانی که جنگاوران بخشی از این فنون را نه در سربازخانه‌ها که در زورخانه‌ها می‌آموختند و خود را برای جنگ نیامده، در گود ورزشگاه‌ها پرورش می‌دادند. نه فقط آداب جنگ و دفاع و زورآزمایی که آداب پهلوانی و اخلاق را هم در همین‌جا می‌آموختند. همین است که زورخانه‌ها برای ساکنان شهرهای ایران، محل‌هایی قابل احترام بود و بزرگان و پهلوانانی که به آنجا رفت و آمد می‌کردند، معروف به خوش اخلاقی و دستگیری. اگرچه این روزها با تغییر سبک زندگی، زورخانه‌ها کارکرد سابق را از دست داده‌اند، اما هنوز هم زورخانه‌های سرپای شهرها محلی برای ورزش، پرورش بدن و شنیدن مناجات با صدای خوش‌آهنگ مرشد زورخانه و دورهمی مردان و انجام دادن بعضی مراسم اجتماعی‌اند. آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای ایران هم پنج سال قبل در یونسکو ثبت شد.
دانشنامه بروک‌هاوس آلمانی، با استناد به تحقیقات دانشگاه ورزش آلمان واقع در شهر کلن، ورزش زورخانه‌ای را در کتاب اصلی و جلد ویژه ورزش، قدیمی‌ترین ورزش بدن‌سازی جهان معرفی می‌کند.
نحوه دسترسی
مسیر مترو
نزدیک ترین ایستگاه مترو به این زورخانه ایستگاه اکباتان واقع در خط چهار مترو تهران است.
روزهای فعالیت: روزهای فرد
ساعت کار: ۱۹:۳۰ تا ۲۲:۳۰
تلفن تماس : ۰۹۱۲۳۱۱۰۴۵۵
آدرس : اکباتان – مجموعه ورزشی پاس

زورخانه شهید دستگردی تهران

منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا
فردا نیوز
باشگاه خبرنگاران جوان

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی