کاخ نشیمن شیراز
کاخ نشیمن شیراز
كاخ نشیمن شیراز یا كاخ اختصاصی كوروش در شمال غربی كاخ بار كوروش قرار گرفته است. این كاخ با مساحت ۳۴۲۷ ....


موقعیت کاخ نشیمن شیراز روی نقشه آب و هوای شیراز
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

كاخ نشیمن شیراز یا كاخ اختصاصی كوروش در شمال غربی كاخ بار كوروش قرار گرفته است. این كاخ با مساحت ۳۴۲۷ مترمربع از وسیع‌ترین كاخ‌های پاسارگاد به شمار می‌رود.
تالار مركزی این كاخ سی ستون از سنگ سفید دارد. ته ستون‌های چهارگوش زیبای آن با كفساازی عالی تالار، سلیقه و استادی فراوان بنیان‌گذاران كاخ را نشان می‌دهند.
كف بندی در این كاخ قابل توجه است می توانیم مرمت های دوره هخامنشی را ببینیم به طوری كه هرجا رگه ای در سنگ بوده تعمیر كرده اند و وصله های هخامنشی تا كنون باقی مانده اند. زیر ستون ها همه مكعبی دوپله ای هستند.
هریك از درگاه های اصلی را از یك تخته سنگ سیاه خوب تراشیده درآورده و به نقوش برجسته مزین شده اند. در این بنا، انبوهی از سنگ‌های سیاه و سفید به كار رفته است. درگاهی‌های تالار كاخ از سنگ سیاه مجهز به نقش‌های برجسته و خطوط میخی مزین به نام كوروش است كه قطعاتی از آن كشف شده است.

استفاده از ماده‌‌ای قرمز رنگ برای درزگیر سنگ‌ها و قطعات گل با سفیدكاری نازك گچ و آجرهای قرمز رنگ به ابعاد ۵/۵×۳۲×۴۵ سانتی‌متر، از مشخصات دیگر این بنا است.
یكی از ویژگی‌های كاخ پاسارگاد، نهرهای سنگی و سفیدی هستند كه در محوطه كاخ احداث شد‌ه‌اند. در امتداد هر نهر، حوضچه‌های سنگی سفید به ارتفاع ۳۵ سانتی‌متر قرار دارد كه در خاكبرداری‌های سال ۱۳۲۹، قسمت‌هایی از آن در محوطه وسیع شرق كاخ اختصاصی كوروش كشف شد كه برای حفظ آن‌ها، مجدداً با خاك پوشانیده شده‌اند.
وضعیت نهرها نشان می‌دهند محوطه پاسارگاد به صورت پاركی بسیار وسیع بوده كه نهرها و حوضچه‌ها آن را آبیاری می‌‌كرده‌اند تنها جرز جنوب غربی تالار بر جای مانده است كه مانند جرز كاخ بارعام دارای كتیبه ای سه زبانی در چهار سطر به خط میخی همه در بردارنده معنای«من، كوروش، شاه هخامنشی» هستند.
ته ستونهای چهار گوش سی تا ستون سفید سنگی این کاخ کافیه تا هر توریستی رو برای دیدن این اثر ارزشمند به شیراز بیاره. اینجا یکی از بزرگ ترین کاخهای پاسارگاده و۳۴۲۷ مترمربع مساحت داره. تو این کاخ بی نظیر که کف سازی و نهرهای سنگی و سفیدش در سراسر کاخ کشیده شده و کنار هر نهر هم حوضچه های سنگی سفیدی داره. شالوده اصلی کاخ با هزاران قطعه سنگ سیاه و سفید ساخته شده.تو ورودی تالار کاخ هم نقش برجسته ای از سنگ سیاهه که اسم کورش به خط میخی روش حک شده.و یه سنگ نوشته میخی دیگه هم به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی اینجا کشف شده که روش نوشته: من هستم کورش، شاه هخامنشی.
آدرس: ایران – فارس – شیراز ۱۵ کیلومتری شمال غرب کاخ بار کوروش

کاخ نشیمن شیراز

کاخ نشیمن شیراز

 

کاخ نشیمن شیراز

کاخ نشیمن شیراز

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی