مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب
مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب
مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب در زمینی به مساحت ۱۳۸ هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) ....


موقعیت مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب روی نقشه آب و هوای تهران
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب در زمینی به مساحت ۱۳۸ هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و به فاصله اندکی از فرودگاه امام خمینی (ره) در مسیر اتوبان تهرانقم قرار دارد. شهر آفتاب دارای یک ورودی شرقی از طریق اتوبان تهرانقم و یک ورودی از كمربندی شهرآفتاب است.شهر آفتاب از چهار بخش اصلی نمایشگاه ها، مركز تجارت، مركز اقامتی و بخش خدمات و پشتیبانی تشكیل شده است .بخش نمایشگاهی شهر آفتاب شامل سالنهای نمایشگاه ، سالن ملل و نمایشگاه های روباز است. سالن های نمایشگاهی به مساحت تقریبی ۱۲۰/۰۰۰ مترمربع و در سه تیپ طراحی شده اند. یک عدد سالن بزرگ (سه قلو) به مساحت ۲۵/۰۰۰ مترمربع ، چهار عدد سالن متوسط (۲ قلو) هركدام به مساحت ۱۵/۰۰۰ مترمربع و چهار عدد سالن كوچک (تک قلو) هركدام به مساحت ۸/۰۰۰ مترمربع . این سالنها محل اصلی غرفه های نمایشگاهی است. هرکدام از سالنها فضایی یکپارچه و بزرگ است که با سقفی عظیم و زیبا فضایی منحصر به فرد و فاخر را پدید آورده است.

مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب

سالن ملل نیز در بخش نمایشگاهی و در ۲ طبقه با زیر بنای ساختمانی ۸/۰۰۰ مترمربع و به ارتفاع ۲۴ متر ساخته شده است. بدنه ها و ستونهای این ساختمان از جنس بتنی و شیشه و سقف آن با پوشش سازه فضا كار اجرا می گردد. ساختمان ملل بعنوان هال اصلی ورودی مجموعه نمایشگاه است و با الهام از تالار تاریخی صد ستون پرسپولیس در شیراز طراحی شده است. این ساختمان ابتدای ورود بازدیدکنندگان به سالنهای نمایشگاهی محسوب می شود و نقطه ثقل کاربریهای نمایشگاهی محسوب می گردد.
نمایشگاههای روباز هم مساحت تقریبی ۳۲/۰۰۰ مترمربع شامل فضایی باز است که در برخی از نمایشگاه ها کاربرد دارد.محور چهارباغ شهر آفتاب به عنوان شاهراه اصلی مجموعه ، مسیر تردد تفکیک شده سواره و پیاده در مجموعه است که با اتصال دو ورودی مجموعه ، قسمت جنوبی مجموعه (مراکز تجاری و اقامتی) را از قسمت شمالی (بخش نمایشگاهی و خدماتی) جدا نموده و در مرکز ثقل خود با یک میدانگاهی بزرگ ، ورود به بخش نمایشگاهی را تعریف می سازد . این محور با برخورداری از فضای سبز و آبنماهای ویژه ، ضمن ایجاد یک جلوه بصری زیبا در سایت مجموعه ، مسیر اصلی توزیع جمعیت در پروژه می باشد و استخوان بندی هندسی مجموعه محسوب می گردد.همچنین محور گودال باغچه هم به عنوان یک مسیر فرعی تردد ، بازدیدکنندگان را درون بخش نمایشگاهی هدایت می نماید و با اتصال به دو ورودی فرعی شرقی و غربی ، امکان جابجایی افراد را بین بخشهای اصلی نمایشگاه (سالن ها) فراهم می سازد . این مسیر نیز دارای جلوه های بدیع باغسازی ایرانی بوده و فضایی دلپذیر را در قلب نمایشگاه بوجود می آورد.اغلب فضای تردد عابرین پیاده در کل مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب و به ویژه در محور چهارباغ و گودال باغچه از داخل رواقهایی است که با سازه ای نسبتاً سبک ، مسیر پیاده را مشخص نموده است و عبور و مرور عابرین را تسهیل می نماید . به دلیل بزرگی مجموعه و مسیرهای طولانی پیاده ، این رواقها امکان تردد آسان افراد پیاده را فراهم می سازد.

مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب

نحوه دسترسی
مسیر تاکسی
برای رسیدن به نمایشگاه کتاب / شهر آفتاب می‌توانید از تاکسی‌ها یا ون‌هایی که در میدان تجریش، میدان نوبنیاد، میدان صنعت، پایانه بیهقی، میدان رسالت، پایانه تهران‌پارس، ترمینال آزادی، ترمینال جنوب، میدان راه آهن، پایانه خاوران، پایانه نعمت‌آباد و پایانه شاهد به نمایشگاه کتاب / شهر آفتاب می‌روند، استفاده کنید.
مسیر اتوبوس
اگر می‌خواهید با اتوبوس به نمایشگاه کتاب و شهر آفتاب بروید،‌ باید از میدان تجریش ، میدان صنعت،‌ میدان نوبنیاد، پایانه بیهقی، میدان رسالت، پایانه تهران‌پارس، میدان آزادی، میدان راه آهن، ترمینال جنوب، پایانه خاوران، پایانه نعمت‌آباد و پایانه شاهد اتوبوس‌های شهر آفتاب / نمایشگاه کتاب را سوار شوید.
مسیر مترو
بهترین راه دسترسی به مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب از طریق مترو است؛ به واسطه مترو می توانید از ایستگاه شاهد واقع در جنوب خط یک پس از طی یک تونل شش کیلومتری با مترو خیلی راحت و ارزان به شهر آفتاب برسید.
همچنین می توانید از طریق خط سه مترو تهران خودتان را به ایستگاه نعمت آباد برسانید؛ ایستگاه مترو نعمت آباد، نزدیک ترین ایستگاه خط سه مترو به شهر آفتاب است. از نعمت آباد اتوبوس هایی در نظر گرفته شده اند که شما را به شهر آفتاب می رسانند.
مسیر خودروی شخصی
برای رسیدن به نمایشگاه کتاب / شهر آفتاب باید وارد آزادراه خلیج فارس بشوید. اتوبان‌های امام علی، چمران و آیت‌الله سعیدی در نهایت به آزادراه خلیج فارس می‌رسند. شهر کتاب درست در در ضلع روبه‌روی حرم مطهر قرار گرفته است. خبر خوب این‌که شهر آفتاب یک پارکینگ اختصاصی برای خودروهایی دارد که قرار است به نمایشگاه کتاب بروند.

مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب

منبع:
بزنیم بیرون

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی