پل شاه علی
پل شاه علی
این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بند ....


موقعیت پل شاه علی روی نقشه آب و هوای شوشتر
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بند شاه علی برروی نهرداریون در جنوب شوشتر و غرب امام زاده عبدالله واقع شده است.پل شاه علی از بناهای ساسانی است كه بر روی نهر داریون ساخته شده است و بهمراه پل بند لشكر در خارج از دروازه لشكر به سمت اهواز قرار داشت. این پل توسط صخره سنگی بزرگی كه در ظلع شمالی پل قرار داشت به پل بند لشكر متصل بوده و بین دو حصار قدیمی شهر و و حصار باغ شاه قرار گرفته بود. پل شاه علی در دوره صفوی مرمت شده است. «خواجه شاه علی» ماده تاریخ است كه بیانگر سال ۱۰۲۰ است. بند شاه علی بر روی نهر داریون در جنوب شوشتر و در غرب امامزاده عبدالله واقع است و پل شاه علی بر روی یكی از كانالهای منشعب از نهر داریون ساخته شده كه آب باغ شاه را تامین می كرد.

این پل ظاهراً عامل ارتباط بین شوشتر با روستاهای جنوبی آن بوده است. در حال حاضر در كنار این پل، پل جدیدالاحداث ملت كه به سمت اهواز می رود قرار دارد. پل شاه علی كه در حال حاضر چیزی در حدود ۱متر از آن به زیر زباله ها و خاك های اطراف رفته است، از زمان احداث پل جدید ارتباط بین اهواز و شوشتر كاملا بدون استفاده باقی مانده است. در پشت پل مذكور لوله های فاضلاب شهری قرار دارد كه به زیر پل منتقل می شوند. این پل تا زمان پهلوی دوم استفاده می شد.

معماری
طاقهای ضربی شكل پل كه در حال حاضر ۳ عدد از آنها باقی مانده از آجرهایی با ابعادcm 21*20 ساخته شده است وبدنه پل از سنگ لاشه و سنگ های صخره ای ساخته شده جنس ملات بكار رفته از جنس ملات ساروج می باشد.


متون تاریخی

سفرنامه حاج نجم الملكمخارج بازسازی آنرا دولت در زمان حشمت الدوله و سایر بخرج دیوان آورده اند و ساخته اند و مخارج بازسازی آنرا دولت در زمان حشمت الدوله مشخص كرد و این كار انجام نشد و خود رعایا چون كمال احتیاج به این پل دارند با چوب چیزی سر هم بندی كرده اند وآب در وقت طغیان آب این چوبها را می برد.

پل شاه علی

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی