بنای کشتارگاه
بنای کشتارگاه
بنای معروف به کشتارگاه در ضلع جنوب غربی شهرستان زنجان و در جاده کمربندی زنجان واقع گردیده است. این بنا ....


موقعیت بنای کشتارگاه روی نقشه آب و هوای زنجان
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

بنای معروف به کشتارگاه در ضلع جنوب غربی شهرستان زنجان و در جاده کمربندی زنجان واقع گردیده است. این بنا با فاصله ­ی تقریبی ۷۰۰ متر از زنجان رود قرار گرفته است.

موقعیت فعلی

این بنا در محله­ ی قدیمی معروف به توپ آغاجی در ضلع جنوب غربی شهر قرار گرفته است که منتهی به خیابان کمربندی خیام می شود.

پیشینه بنا

بنای کشتارگاه از جمله بناهای عام المنعه بوده است که توسط اولین شهردار زنجان، مرحوم علی اکبر توفیقی ساخته شد. از آنجا که این بنا در دوره­ی شهرداری ایشان که از سال ۱۳۰۰الی ۱۳۱۰ بوده است ، ساخته شده است بنابراین این بنا، مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول می باشد.

مشخصات بنا

بنای مزبور به دستور آقای علی اکبر توفیقی (شهردار وقت) ساخته شد. در سال های بعد این بنا با عنوان فرهنگسرا و جهت انجام امور فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت. لذا تغییراتی در بنا نیز به وجود آمد. در حال حاضر اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان با انجام ساخت و ساز و تغییرات در یکی از سالن ها (سالن شمالی ) و تغییر کاربری قبلی، از آن به عنوان ساختمان اداره متبوع بهره برداری می کند. تنها قسمتی از بنا که به فرم قدیمی خود و بدون هیچ گونه دخل و تصرفی پابرجا و محفوظ مانده است سالن شماره ۲ است که نشانگر معماری عصرخویش است.

نوع بهره برداری

در حال حاضر این بنا به عنوان ساختمان واحد معاونت میراث فرهنگی و واحد معاونت گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل تزئینی بنا

از جمله عوامل تزئینی در بنا استفاده از مصالح آجر و به کارگیری طاق و تویزه و تنوع در آجرچینی طاق هاست. البته با توجه به کاربرد چوب در بنا از تزئینات گره کاری نیز به عنوان عامل تزئین چوب استفاده شده است.

کشتارگاه زنجان به تاریخ ۲۷/۱۱/۱۳۷۸ و به شماره ۲۵۹۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنای کشتارگاه

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی