آبشارهای چهل چشمه
آبشارهای چهل چشمه
آبشارهای کوه چهل چشمه مریوان در استان کردستان واقع است. کوه چهل چشمه با ارتفاع ۲۱۳۷ متر از سطح آبهای ....


موقعیت آبشارهای چهل چشمه روی نقشه آب و هوای مریوان
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

آبشارهای کوه چهل چشمه مریوان در استان کردستان واقع است. کوه چهل چشمه با ارتفاع ۲۱۳۷ متر از سطح آبهای آزاد به عنوان مرتفع ترین کوه استان کردستان شناخته می شود . این کوه در ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز قرار گرفته است و در سمت جنوب شرقی آن شهرستان دیواندره و در جنوب غربی چهل چشمه شهرستان مریوان قرار دارد. از روستاهای اطراف چهل چشمه می توان به اسحاق آباد، بست، کا نعمت، سوله، نرگسله و درهوان اشاره نمود. از مسیرهای معمول برای فتح این کوه می توان به سه مسیر اسحاق آباد، بست و درهوان اشاره نمود.لازم به ذکر است که در نزدیکی روستای بست یک پناهگاه جهت استفاده کوهنوردان احداث گردیده است. این منطقه از برفگیرترین و سردسیرترین مناطق کردستان به حساب می آید و در تمام طول سال شاهد وجود برف در منطقه هستیم .
این مجموعه عظیم کوهستانی صدها گونه ی گیاهی دارویی بی نظیر را در خود جای داده است از جمله: سولان یاگل پامچال، كاشمه، لووشه، پسل یا كول، سموور، ریواس، منی، سووره بنه، گونی، كنیوال، پیچك، برزا، سنوبر، قیتران، بنفشه، سالمه و… و اینگونه یکی از کم نظرترین مجموعه ی گل وگیاه را در ایران به وجود آورده است.از رودخانه های بسیار مهم این منطقه می توان به قزل اوزن که به سفید رود می ریزد و یکی از شاخه های سیروان که به دریای عمان می ریزد و همچنین رودخانه خورخوره که به سد بوکان می ریزد اشاره کرد.مجموعه ی كوههای چهل چشمه شامل حدود بیست قله ی دیگر می باشد از جمله شاه نشین در چهل چشمه، دالاش، دوبرار، كوه سلطان، كوه باینچوب، كوه افراسیاب، كوه كانی میران، كوه هزار میرگ، باشورتی وكوه كل كوژ با ارتفاعات گوناگون. خود قله‌ی چهل چشمه یا شاه نشین دارای یالهای متعددی می باشد، ازجمله: كل با، یا یال مله كه وه، یال كانی زلیخا یا قولی زلیخا، یال گاوه لال، یال برده قبله، یال شاه نشین، یال كال كالی، یال دلو، یال ئه ستیره ره ش(حوض سیاه).
در تمام جبهه های این منطقه چشمه های فراوانی وجود که که معروفترین و پر آبترین چشمه آن کانی چاو ره ش نام دارد که در ضلع جنوب شرقی آن قرار دارد . از ییلاق های چهل چشمه ی می توان از ییلاق قولنگ احمد خدر در منطقه ی شمال شرق دیواندره، ییلاق میكائیل كویره، هوار یا ییلاق كانی چاوره‌ش، ییلاق جمین، ییلاق كانی زلیخا و در آخر ییلاق مصطفی خان نام برد. در این مجموعه به دلیل مسیرهای پر شیب و دره های بهمن گیر آن در زمستان بسیار خطرناک می باشد و جهت صعود به آن باید حتما از راهنماها و کوهنوردان آشنا به مسیر منطقه استفاده نمود . از جانداران این منطقه می توان به خرس، گرگ، روباه، خرگوش، کبک کوهی، مارهای فراوان و گراز اشاره نمود.

 
آبشارهای چهل چشمه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آبشارهای چهل چشمه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : کویرها و بیابانهای ایران

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی