کبوتر خانه های بناب
کبوتر خانه های بناب
به خوبی یادم می آید در سال های ۱۳۴۰ اكثر كبوترخانه ها در این شهر فعّال بودند در محلّه ما ( اولاد ذكور ....


موقعیت کبوتر خانه های بناب روی نقشه آب و هوای بناب
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

به خوبی یادم می آید در سال های ۱۳۴۰ اكثر كبوترخانه ها در این شهر فعّال بودند در محلّه ما ( اولاد ذكور ) سه كبوترخانه فعّال داشت که در گوشه ای از حیاط بزرگشان ساخته بودند . به شکل مدوّر و یا مكعب مستطیل به ابعاد تقریبی ۷×۱۰ متر و به ارتفاع ۷ متر ، یكی ازآن ها در خانه حاجی حسین میسمی ساخته شده بود ، كه سمت شمال و غرب كبوترخانه باغ بوده و از نهر محلّه بنام ملا احمد آب میخوردند ، و كسی هم مزاحم كبوترها نبود برای حفاظت ازكبوتران و این که کبوتران از کبوتر خانه نروند در زمستان خصوصا در فصل بارندگی برف چون کبوتران نمی توانستند از صحرا دانه و غذا پیدا نمایند ، به کبوتران دانه می دادند ۰ كبوترخانه را در حیاط ساخته بودند، كود زیادی برداشت می نمودند برای استفاده كشاورزی خودشان، و اضافه آنرا می فروختند و از عایدات آن ضمن بهره برداری ، كبوترخانه را احیاء و مرمّت و نگهداری می نمودند .
به هنگام پرواز دسته جمعی و یا نشستن در برج منظره خوب و لذت آفرینی داشت ، آوازهای جالب موسیقی وار سر می داند ، اكثر برج های كبوترخانه در این شهر از مصالح چینه و از خشت ساخته شده بودند ، كه هزینه كمتری برمی داشت ، ۳ یا ۴ متر اولیّه دیوار چینه بود اما بقیّه را با خشت درست كرده بودند چون انتقال چینه به بالا مشکل بود ، ملات آن گل خاك رس بوده . و با كاه گل نمای بیرونی و داخلی را زیبا می نمودند . در تمامی محلّات بناب و روستاها و در میان باغات ، كبوترخانه ساخته شده بود . اراضی شهر به دلیل دشت زیبا وجریان رودخانه های پُرآب ازصوفی چای و نهر مهرآوا و قوبی چای و جویبارهای داخل شهر بود .
در صحراها بعضی از كشاورزان در سال دو نوبت كاشت و بر داشت می نمودند ، مثلاً بعد از برداشت گندم ، و یا بوستان خیار كه محصولات این نوع كشاورزی زود تر می رسید و تمام می شد ، برای این که زمین بی كار نماند به جایش ترپ و یا هویج و …… می كاشتند ، و دو نوبت محصول بر می داشتند ، این روش فقط به خاطر وجود كود كبوترخانه و یا كودهای طبیعی دیگر امكان پذیر بود ، كه باید زمین كشاورزی را با كود تقویت می نمودند تا حاصل برمی داشتند . برای تولید كود ، كبوترخانه ها نقش زیادی داشتند.
باغداران اكثراً از كود و فضولات كبوترخانه استفاده می نمودند و یا به زیر درخت مو خاك دیوار كهنه می داند ، سال های سال این دیوارها در اثر تابش نور آفتاب تقویت شده بود ، الان هم این روش كود دهی درشهر میان كشاورزان سنتی متداول است ، كسانی كه بوستان خیارمحلّی وهندوانه و خربزه می كاشتند ، كود انسان را با خاكستر تنور نان خانگی مخلوط می نمودند و بعد ازكود شدن به بوستان می داند .
امّا با پیدا شدن كود شیمیایی در این اواخر و حتی تحویل كود شیمیایی خیلی ارزان و یارانه ای به كشاورزان ، كود طبیعی دیگر مقرون به صرفه نشد ، یادم می آید بعد از انقلاب حوالی سال ۱۳۷۰ یک گونی کود ۵۰ کیلوئی سهمیه ای را به مبلغ شش صد تومان از طرف جهاد کشاورزی به مردم تحویل می دادند که پول کرایه حمل آن نمی شد و کشاورزان به دلیل ارزانی و عدم شناخت از مصرف کود شیمیایی مثل آب می پاشیدند روی زمین زیر کشت ، و بعد برای این که حاصل زرعت آنان در اثر کود زیاد نه سوزد هی آبیاری زود هنگام و پشت سر هم ، از این طریق منابع آب زیر زمینی را بی مورد و با مصرف بی رویه از بین بردند ، و داروجات و سمّ کشاورزی نیز سرنوشت مشابه کود شیمیائی را بخود گرفته بود ، مخصوصا پیاز کاری که چند سالی است در این شهرستان توسعه زیادی یافته است ، کبوتر و كبوترخانه ها اولین قربانی از این زلزله بود که کشته می شدند و کبوترخانه ها خالی از کبوتر یکی پس از دیگری تخریب می شدند ، كه با توسعه و گسترش سرطان در میان مردم دومین قربانی خود مردم از کود و سمّ را باید شمرد ، و نابودی بهترین زمین های كشاورزی آفت دیگر کود شیمیائی است .
ضربه سوبم خشك شدن آب رودخانه ها و جوی بارها و پر نمودن نهر ها ، و ورود ماشین آلات و ایجاد سر و صدای مزاحم ، عدم آسایش كبوتران از یك طرف ، و سمپاشی بی رویه درختان و تخم های علوفه رها شده در زمین که سفره تغذیه کبوتران بود ، و شكار كبوتران با تفنگ شكاری شبانه ، حمله و هجوم طایفه مغول بود بر آبادی های كبوتران ، با فرار كبوتران از خانه هایشان در راه مورد حمله پرندگان شكاری نیز قرارگرفتند . و چهارم تن ندادن نسل جدید در تمّدن جدید به كارهای سخت سنتّی امّا پرثمر ، و كمبود نیروی انسانی برای اداره كبوترخانه ها ، و قیمت پایین محصولات كشاورزی در دست تولید كننده و بالا بودن هزینه ساخت و یا تعمیر كبوترخانه و ضعیف شدن اعتقادات و سنّت ها در باره منع صید كبوتران چاهی و یا وحشی همگی ضربه ای بود بر نابودی كبوترخانه ها . در قدیم برای جلوگیری از صید كبوتر و فراری ندادن كبوتر از كبوترخانه ، این اعتقاد و باور را رواج داده بودند ، که کبوتر سمبُل صلح و دوستی و مقدس است ، حتی كبوتر را به حرم امامان راه دادند ، تا مردم اعتقاد به مقدس بودن او داشته باشند ، و بد یمن بودن صید آنرا را رواج می دادند تا مردم آزارشان به كبوتر و كبوترخانه ها نرسد ، اصولاً جا افتادن این باور و اعتقاد و این كه كبوتر نماد صلح و دوستی است و در اكثر كشورها این باور وجود دارد ، نشان می دهد كه كبوترخانه تاریخی بس طولانی دارد.

معماری كبوترخانه ها :

اولین مرحله در ساخت یك كبوترخانه بررسی موقعیت عمل احداث آنست ، به این معنی چه باید محلّ ، حتماً در كنار آب كنار رودخانه ، جوی ، جلگه می باشد . دوّم محلّ باید در یك فضای باز دور از سر و صدا و هر نوع عملی كه باعث ترس و وحشت كبوتران گردد ، در غیر آن صورت كبوتران از كبوترخانه قهر خواهند كرد.
سوم این كه محلّ به دلیل حفاظت از كبوترخانه و دانه دهی در زمستان ، کسانی كه حیاط خانه شان بزرگ بود و به كود آن در كشاورزی نیاز داشتند در خانه هایشان كبوتر خانه می ساختند .
كبوترخانه ها به شكل مكعب ، مكعب مستطیل ، استوانه ای ، چند وجهی به صورت تنها ، یا چند قلو و یا چند تا در كنار هم ساخته می شدند ابعاد آن ها در طول ۱۴ الی ۲۵ متر و عرض آن ها از ۶ تا ۱۰ متر و به ارتفاع ۷ تا ۱۰ متر بستگی داشت به محلّ احداث كبوترخانه ، نیاز مالك كبوترخانه به كود كبوتر ، و توان هزینه گذاری فرد ، داشتن علاقه و انگیزه نگهداری كبوتر ، و مدیریت اداره آن
نمای بیرونی كبوترخانه: گذاشتن یك درب كوچك برای ورود و خروج و برداشت كود و فضولات كبوتران بنام ( زبل Zbi و یا زغل Zeghl ) ، در بعضی از كبوترخانه ها راه ورودی از درب خارج آوردن كود كبوتران جدا بود . و تعبیه یك پنجره كوچك با سوراخ های كبوتر رو ، به وسیله آجر و یا بوسیله چوب و یا با تنپوشه سفالی ، برای عبور و مرور كبوتران ، به ابعاد تقریبی ۸×۱۵ سانتیمتر و عمق ۲۰ یا ۳۰سانتیمتر .
اقتصاد ، خصوصاً در اقتصاد كشاورزی : ( در شیوه تأمین مهمترین نیازكشاورزی پس ازآب و كود و نحوه بهره برداری از كبوتران برای تأمین این مهم ، بهره برداری از محصولات سالم و تولید بیشتر و كیفیت خوب و ایرانیان هم چون بسیاری از اقوام به این پرنده بی آزار كه امروز جهانیان آن را سمبل و نشانه صلح و دوستی می شناسند از دیر باز توجّه مخصوص داشته اند .
و كبوترخانه ها به خاطر تنوع معماری بسیار ، شكل ، اندازه ، تكرار موزون و هماهنگی آن ها با طبیعت و زیبایی های اطراف ، به ویژه با سازه های اعجاب آور ، هماهنگی درونی آن ها می توانند یكی از جاذبه های جهان گردی بشمار آیند .

کبوتر خانه های بناب
لانه های کبوتر خانه قدیمی در بناب

کبوتر خانه های بناب

کبوتر خانه قدیمی بناب درمحلّه دیک باشی

کبوتر خانه های بناب
کبوتر خانه در بناب روستای چله غار

کبوتر خانه های بناب

کبوتر خانه ی صلواتی در بناب

کبوتر خانه های بناب

نمای کبوتر خانه قره قوشون بناب
اجرای دیوارها و لانه ها : در ارتفاع۵۰ سانتی متر به منظور لانه های کوچک بچه کبوتران و جمع شدن فضولات در کف کبوتر خانه، دیوار برابر نقشه پایه بندی و قاب بند گردید ، و از داخل کبوترخانه لانه ها با خشت و از بیرون به صورت آجری اجرا شد ، و برابر طرح در هر ۳ لایه آجر ، لانه کبوتر به ابعاد ۵/۲۱ ×۵/۲۱ سانتی متر و به عمق ۲۹ سانتی متر اجرا و قفل بست می شد ، و از بیرون دیوار شرقی و غربی به سه قسمت قاب بندی و دردیوار شمال و جنوب به دو قسمت قابندی اجرا شد .
کبوتر خانه های بناب

اجرای کبوتر خانه ی قره قوشون بناب

کبوتر خانه های بناب

کبوتر خانه های بناب

اجرای کبوتر خانه و بازدید از محل آقایان / مهندس عبدالرحمان وهاب زاده / علی اکبر بالغ
و در هر ۵ لایه خشت چینی لانه کبوتر به ارتفاع ۱۴۰ سانتی یک سری چوب چهار تراش بین پایه ها کلاف بندی گردید تا این ۵ ردیف بین پایه ها با کلاف چوبی کادر بندی و محکم شود تا از لانه های خشتی پائینی ، در اثر فشار لانه های بالایی کاسته گردد ، این کلاف بندی چوبی در هر چهار طرف دیوار اجرا گردید .
کبوتر خانه های بناب
آقای مهندس وهاب زاده و علی اصغر بالغ بازدید از پیشرفت کار
نمونه های دیگر کبوترخانه های این منطقه و تنوّع در معماری آن ها در بخش ششم آمده است .
کبوتر خانه های بناب

دو نمونه از کبوتر خانه های منطقه
کبوتر خانه های بناب
کبوتر خانه روستای ازویش و روستای زُوارا
صاحبان این کبوترخانه در کنارش از روی ذوق علاقه ای که دارند اقدام به پرورش طاووس می نمایند عکس زیر مربوط به پرورش طاووس می باشد .
کبوتر خانه های بناب
پرورش طاوس در کنار کبوترخانه قره قوشون بناب
مساحت این کبوتر خانه نیز همانند کبوتر خانه قره قوشون به مساحت ۱۵۰ متر مربع و به ابعاد طول ۱۵ متر و عرض آن ۱۰ متر و به ارتفاع ۹ متر می باشد ، با توجه به باغات منطقه سپیگان و باغات روستاهای کوته مهر و زُوارا و تازه کند و ینگی کند در مکان بسیار خوب و مناسب احداث شده است

باتشکر و سپاس از جنای آقای علی اصغر بالغ باز نشسته ی میراث فرهنگی بابت ارسال این مطلب.

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی