حناعلیشاه
حناعلیشاه
حناعلیشاه یکی از مناطق بکر و چشم نواز در محدوده شهر ونک شهرستان سمیرم و جزو مناطق پایلوت است. حناعلیشاه ....


موقعیت حناعلیشاه روی نقشه آب و هوای ونک
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

حناعلیشاه یکی از مناطق بکر و چشم نواز در محدوده شهر ونک شهرستان سمیرم و جزو مناطق پایلوت است.
حناعلیشاه که در زبان عامیانه به نام حنالیچه معروف است به دلیل داشتن طبیعت شگفت انگیز در میان عاشقان طبیعت به ویژه کوهنوردان طرفداران زیادی دارد.
پس از طی مسیر ۱۱ کیلومتری از شهر سمیرم با وسیله نقلیه در ابتدای مسیر پیاده روی به دشتی پرگل در دامنه کوه که اطرافش را مزارع و باغات فرا گرفته می رسیم.
در طول مسیر چشم‌انداز‌های بسیار زیبایی از باغات، مزارع و کوه‌ها در پیش رو قرار دارد که بسیار چشم‌نواز است و لنز دوربین‌ها را به سمت خودش می‌کشد.

پس از حدود نیم ساعت پیاده‌روی و گذشتن از مسیر جاده خاکی از مزارع و باغات سرسبز فاصله ‌می‌گیریم و به کوه‌ها و صخره‌های بلند و چشم‌نواز منطقه که از دور خودنمایی می‌کنند، می‌رسیم.
کوه که از نامش صلابت و شگفتی برمی‌آید، بیانگر گوشه‌ای از عظمت آفریدگار یکتاست که زبان هر بیننده‌ای را به تحسین و شکر خالق هستی وا می‌دارد.

در هر سمت از این منطقه کوهستانی که چشم بیندازیم جلوه‌ای از جلوه‌های عظمت خالق هستی در مقابل دیدگان جلوه‌گری می‌کند و شکوه خلقت و تدبیر و قدرت الهی را به رخ رهگذران می‌کشاند.

عظمت کوه‌های حناعلیشاه (حنالیچه) پیوند زمین و آسمان را در چشم هر بیننده به تصور می‌نشاند و هوای دلپذیر و چشم‌انداز‌های زیبا در سرتاسر مسیر، شور و شوق کوهنوردان را دو چندان کرده است.
پس از طی مسیری تقریبا هموار، وارد دره‌ای بسیار زیبا و بکر همراه با طبیعتی زیبا و دلنواز می‌شویم که نحوه‌ پیمودن این مسیر برای رهگذران بر اساس سلیقه‌ها و شرایط روحی متفاوت است.

گروهی قدم زدن در دامنه کوه‌ها و عبور از میان گردنه را ترجیح می‌دهند و گروهی نیز قدم زدن در ارتفاعات و صخره‌نوردی را می‌پسندند که هر کدام چشم‌انداز‌های زیبای خود را دارد.
دیواره‌های عظیم و بی‌نظیر، آسمان آبی، نسیم ملایم و دلربای بهاری، بوی عطرآگین گیاهان کوهی، حال و هوایی بی‌نظیر به کوه‌ها و صخره‌ها داده بود که لطافتی وصف ناشدنی دارد.
انواع روئیدنی‌ها از جمله گل‌های وحشی زیبا و برخی گیاهان ارزشمند دارویی در طول مسیر مشاهده می‌شود که بحث و گفت‌وگوی کوهنوردان را به این سمت هدایت می‌کند و برخی نیز تجارب خود را در زمینه گیاهان دارویی مطرح می‌کنند.

یکی از گیاهان این منطقه ریواس یا ریباس، گیاهی است از گروه ترشک‌ها که دارای ساقه‌های هوایی و برگ‌های آن محتوای مواد ذخیره‌ای و اسیدی است که مورد استفاده خوراکی قرار می‌گیرد.
این گیاه سرشار از ویتامین C و فیبر است که خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته، زخم اثنی‌عشر را بهبود بخشیده و به جهت تقویت کبد و افزایش ایمنی بدن عفونت‌های ویروسی را از بین می‌برد.

همچنین یکی از مهم‌ترین خواص برگ‌های ریواس این است که لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین کرده و برای کاهش قند خون سودمند است.

در طی مسیر مزه‌ ترش و خوش‌طعم گیاه ریواس که برآمده از دل کوه‌ها است چاشنی حرکت گروه می‌شود و پرانرژی‌تر از قبل در مسیری که راهنمای گروه هدایت می‌کند، حرکت می‌کنند.
زیبایی کوه‌های سر به فک کشیده این منطقه تا حدی است که ناخودآگاه انسان را به سمت بالاترین ارتفاع کوه می‌کشاند که از این نقطه زیبایی منطقه جلوه‌گری بیشتری می‌کند.
با پیمودن ادامه مسیر در ارتفاعات، در حالی که افراد گروه مشتاق پیمودن ادامه مسیر هستند راهنما گروه کوهنوردان را دعوت به استراحتی کوتاه و برگشت به مبدا را می‌دهد.

در این فرصت توقف، افراد گروه درباره زیبایی‌های شگفت‌انگیز منطقه به گفت‌و‌گو می‌پردازند و برخی‌ از افراد نیز همچنان بر روی ارتفاعات به دنبال ریواس و تره کوهی هستند.

بعد از گرفتن عکس یادگاری افراد خود را مهیای حرکت برای برگشت می‌کنند تا پیش از تاریک شدن هوا در سمیرم باشند.

حرکت آغاز می‌شود و بازهم جلوه‌ طبیعت خودنمایی ‌می‌کند و هوای لطیف منطقه روح انسان را نوازش می‌دهد.
در نیمه مسیر برگشت در کنار چشمه‌ای جوشان، افراد گروه به صرف عصرانه و چایی دلچسب آتشی می‌پردازند و پس از صحبت‌های سعید بهرامیان مسئول راهنمای گروه کوهگشت پیرامون برنامه بعدی افراد دوباره به پیاده‌روی به سمت وسیله نقلیه برای برگشت به شهر می‌پردازند و از این برنامه با عنوان یک خاطره خوش و دلنشین یاد کردند.

مسئول کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش سمیرم نیز در حاشیه کوهگشت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: شهرستان سمیرم با داشتن طبیعت بکر و کوه‌های سر به فلک کشیده دارای ظرفیت بالای گردشگری به ویژه برای ورزش کوهنوردی است که باید از این ظرفیت استفاده شود.

وی افزود: گروه کوهگشت سفیر سلامت سمیرم با عضویت فرهنگیان شهرستان در راستای ایجاد و تقویت روحیه نشاط و سلامت بین فرهنگیان، معرفی و استفاده از ظرفیت جاذبه‌های گردشگری و تفریحی شهرستان فعالیت می‌کند.

مصطفی پیرمرادیان تصریح کرد: حضور در طبیعت موجب افزایش انرژی، تقویت روحیه نشاط و شادمانی افراد می‌شود.

بر اساس این گزارش، منطقه حناعلیشاه یکی از مناطق عشایرنشین شهرستان سمیرم است که علاوه بر وجود انواع گون، کتیرا، ارژن، این منطقه به دلیل وجود آب و هوای مستعد برای رشد درخت‌های بادام کوهی کاشته می‌شود و توسعه داده شده است.

به گزارش فارس، طبیعت و به ویژه کوه، شفابخش است و قدم زدن در آن فشارهای روحی را کم کرده و نگرانی‌‌ها را از بین می‌برد.

کوهنوردی سبب انگیزه و میل به زندگی، تقویت اعتماد به نفس و در کل خوش‌بینی به آینده در انسان می‌شود.

کوهنوردی و قدم زدن در طبیعت به شما انرژی می‌دهد تا احساس آرامش کنید و از سر زندگی و شادابی خود لذت ببرید و با هر آنچه که در زندگی به ویژه در محیط کارتان روی می‌دهد، به آسانی برخورد کنید.
تحقیقات نشان داده افرادی که فعالیت ورزشی مانند کوهنوردی را به طور منظم و مرتب انجام می‌دهند، دارای احساس خشنودی بیشتر، اعتماد به‌ نفس و برداشت بهتری از خود هستند.

یکی از بهترین راه‌های ساده و سالم ایجاد آرامش و برطرف کردن استرس، کمک گرفتن از طبیعت است که زندگی در طبیعت، برای ذهن و جسم‌مان مزایای بسیاری در پی‌ دارد و در نتیجه آلودگی و عوامل فشار روحی را متوازن می‌کند.
منبع : فارس
حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

حناعلیشاه

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی