آبشار پیرسقا
آبشار پیرسقا
آبشار پیرسقا قره آغاج در منطقه چاراویماق در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز واقع شده است. روستای پیرسققا ....


موقعیت آبشار پیرسقا روی نقشه آب و هوای قره آغاج
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

آبشار پیرسقا قره آغاج در منطقه چاراویماق در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز واقع شده است. روستای پیرسققا در منتهی الیه جنوب غرب شهرستان چاراویماق و در ناحیه کوهستانی این شهرستان قرار دارد که ۴۰ کیلومتر از قره آغاجج فاصله داشته و نصف این راه نیز شوسه می باشد. و همرز مرتع عظیم ایلات و عشایر منطقه “شایوردون” می باشد. و قجه‌لی بودن (این اصطلاح را خود مردم منطقه به کار می برند یعنی اینکه اکثر زمینها و کوههای منطقه برفگیر بوده و تا نیمه های بهار نیز دارای برف می باشند) صحرای این روستا باعث می شود که مرتع غنی ای بوده و محصولات دیمی خوبی داشته باشد.پیرسققا را در منطقه به اسم چشمه اسرار آمیز “پیر” نیز می شناسند که کمی بالاتر از روستا در دل صخره بزرگی قرار دارد. مردمان ترک “پیر” را جایی گویند که مشخصه بی نظیر طبیعی بوده و به آن اعتقاد معنوی داشته و از آن انتظار شفا و برآوردن خواسته خود را داشته اند برای زیارت به چنین مکانهایی رفته و قربانی می کردند و … به عبارتی “پیر” همان “اوجاق” می باشد، منتها “پیر” را برای عجایب طبیعی و مکانی بکار می برند.
این چشمه در طول شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه با قدرت شش لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت به کلی قطع میشودو از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش میرسد. در قسمت بالا دست چشمه پیرسقا(این چشمه یكی از عجایب طبیعته) رودخانه اى از شاخه هاى «آیدوغموش» جریان داردكه در مسیر خود آبشارى بسیار زیبا و مرتفع را پدید آورده است. این آبشار در بالا دست ( سمت غرب ) چشمه بر روی رودخانه دره پیر واقع شده و تقریبا ارتفاع ۱۰ متری داشته و طرفین آبشار را صخره های مرتفع کارستی با ارتفاع چند صد متر احاطه کرده و یک پدیده طبیعی بسیا جالب وچشم نوازی ایجاد نموده علی الخصوص در فصول بهار ( اردیبهشت وخرداد ) که رودخانه پر آب می شود ریزش آب از ارتفاع و پخش شدن آن به حالت پودر در مابین کوهها پدیده دیدنی منحصر به فرد را ایجاد میكند.این روستا و آبشار زیبایش به همراه چشمه شگفت انگیزش در ۴۰ كیلومتری شهر قره آغاج شهرستان چاراویماق واقع شده است.
از قسمت شمال غربی این گورستان رودی از شاخه های آیدوغموش در جریان است که در یک کیلو متری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع ۴۰ متر بوجود آورده است . آب رودخا نه به قدری زلال و شفاف است که از دور نظر بیننده را به خود جلب و مانند برف چشم تماشاگران را خیره می کند این آبشار یکی از بلند ترین آبشار های طبیعی منطقه است که از کوهی مشرف به روستای پیر سقا موسوم (گوربلاغ) سرچشمه گرفته و در روستای قوش چی به رودخانه آیدو غمش می پیوند د و مناظر زیبای این دره برای سیاحان و توریستها جالب و دیدنی است.

آبشار پیرسقا

آبشار پیرسقا

آبشار پیرسقا

 

منبع : کویرها و بیابانهای ایران

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی