آبشار بار
آبشار بار
آبشار بار نیشابور در موقعیت جغرافیایی E584609 N363053 در استان خراسان رضوی واقع است. شهر بار در استان ....


موقعیت آبشار بار روی نقشه آب و هوای نیشابور
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

آبشار بار نیشابور در موقعیت جغرافیایی E584609 N363053 در استان خراسان رضوی واقع است. شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد. از میوه‌های اصلی و وافر آن می‌توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد. آواز محلی آن‌ها به زبان کردی بوده و همچنین رقص محلی کردی دارند. مردم بار به چهار طایفه تقسیم می‌شوند: عرب، غضنفری، قاضی، عام و به سه دسته سید حسینی، سید رضوی و عام(باری) تقسیم می‌شوند. زنان در بار با رنگ شالهایشان شناخته می‌شوند، بدینصورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آنهاست.
روستای بار از سطح دریا ۱۶۷۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. ارتفاعات بینالود در این قسمت تبدیل به آهکهای کارستی میشود که همچون یک اسفنج آب را به درون خود میکشند و به آرامی آن را پس میدهند اما در این بخش از میانه ستیغ کوه آب بیرون میزند و آبشاری با طول بالغ بر ۳۰۰متر را می آفریند که در دامان کوه رها و یک واحه جنگلی پدید میاورد.
سرچشمه اصلی این رود بار، كوه و چشمه پرآبی است كه آبشار زیبای بار را تشكیل داده و به دلیل شرایط مناسب ارتفاع و آفتابگیر نبودن، تا اواخر بهار دارای برف بوده كه ذوب تدریجی برف ،آب این رودخانه را تامین می كند. البته در مسیر چند چشمه دیگر به این رود می پیوندند. این رودخانه تا حدود ۲۰ كیلومتری سرچشمه در داخل كوهستان بوده و حالت دایمی دارد كه در این مسیر از شهر بار و روستاهای اریه، دامنجان، چهارباغ و خانلق عبور می كند. در سه كیلومتری جنوب روستای خانلق رود، وارد منطقه هموار و دشت شهرستان تحت جلگه می شود و حالت فصلی به خود می گیرد. مسافتی حدود ۳۵ كیلومتر این گونه بوده و در نزدیكی روستای رهن كاریز از توابع بخش مركزی شهرستان تحت جلگه به رود فصلی كالشور نیشابور می پیوندد. در این قسمت به دلیل فراهم شدن خاك های آبرفتی و حاصلخیز در طول زمان های گذشته، روستاها و اراضی كشاورزی زیادی به وجود آمده است. سیلاب (حالت فصلی) رودخانه بار به كالشور می رسد.
چشمه : مظهر رودخانه ذکر شده چشمه ای است که برای گردشگران قابل رویت است و از دبی بالای ۳۰۰ لیتر بر ثانیه برخوردار است. این موضوع بر جذابیت منطقه می افزاید ، آب زلال این چشمه که از بخش زیرین دیواره ای صخره ای و مرتفع فوران می کند برای گردشگران خاطره ای ماندگار به جای می گذارد .

آبشار بار یکی از زیباترین آبشار های منطقه نیشابور است . وجود پوشش گیاهی متنوع غنای بصری آن را بیشتر کرده است. لازم به ذکر است که آبشار بار پلکانی بوده و ارتفاع آن یک جا قابل دیدن نیست. دره باز و وجود باغات گسترده: با وجود ارتفاعات بسیاری که در این منطقه قرار گرفته دره بار فضای بسیار باز و گسترده ای دارد و چشم انداز های بسیار زیبایی را به باز دیدکنندگان هدیه می دهد،همچنین باعث به وجود آمدن باغات گسترده در این منطقه شده است. وجود باغات به سرسبزی منطقه و آب و هوای آن کمک شایانی کرده است.

آبشار بار

آبشار بار

آبشار بار

آبشار بار

آبشار بار

آبشار بار

آبشار بار

آبشار بار
منبع : کویرها و بیابان های ایران

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی