غار وارواسی
غار وارواسی
این پناهگاه سنگی در یازده کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار گرفته است .دراین غار آثار و بقایای دوره موستریان ....


موقعیت غار وارواسی روی نقشه آب و هوای کرمانشاه
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

این پناهگاه سنگی در یازده کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار گرفته است .دراین غار آثار و بقایای دوره موستریان در طبقه مشخص این دوره نمایشگر ادوات و ابزارهای مختلفی است که در عمیق ترین قسمتها قابل مقایسه با آثار غار کبه می باشد .لایه بالاتر و جدیدتر شامل ادوات و تیغه های سنگی مربوط به دوران بارادوستیان است که قبلا فقط از غار شانیدر در کردستان عراق به دست آمده بود . بر روی این طبقه ادوات و ابزارهای سنگی بسیار ظریف و ریز متعلق به دوران زارزیان که قبلا نیز در بررسی و حفاری غارهای این ناحیه و نواحی مجاور به دست آمده بود وجود داشت به نر می رسد که بدون هیچ گونه حد فاصل یا وقفه این دوران ادامه و دنباله صنایع دوران قبل را پی گیری نموده و وارد مرحله جدیدتر شده است . ادوات و ابزارهای سنگی دوران بارادوستیان شامل مته ها شیارتراشها و خراش دهنده ها یا رنده هاو تیغه ههای ظریف است .
اوات دوران زارزیان عموما شامل رنده ها یا خراش دهنده ها گردو انتهایی هم از نوع معمولی و هم از نوع ریز است .
مته ها تیغه های مثلثی مختلف الاضلاع نیز دیده شده است اما در اینجااز تیغه های زیلا و بزرگ مربوط به این دوران که درمحلهای دیگر به دست آمده بود مشاهده نگردید .
با توجه به آزمایش کربن ۱۴که در غار شانیدر عراق بوسیله پروفسور سولکی انجام شده است شاید بتوان اظهار نمود که قدمت آثار دوران بارادوستیان غار وارواسی به حدود ۲۵تا۳۰هزار سال پیش و قدمت اواخر دوران زارزیان آن به حدود۱۰۵۰۰سال قبل می رسد .

از هموطنان عزیز ساکن کرمانشاه تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از غار وارواسی آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

منبع : کتاب مروری بر ۵۰سال باستان شناسی ایران نویسنده دکتر عزت اله نگهبان

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی