چشمه زندان سلیمان
چشمه زندان سلیمان
چشمه آب معدنی زندان سلیمان بین احمدآباد علیا و كوه زندان در شهرستان میاندوآب واقع شده و حدود ۱۹۸۰ متر ....


موقعیت چشمه زندان سلیمان روی نقشه آب و هوای تکاب
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

چشمه آب معدنی زندان سلیمان بین احمدآباد علیا و كوه زندان در شهرستان میاندوآب واقع شده و حدود ۱۹۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. از میان چشمه‌های گوگردی دو چشمه در قسمت غربی كوه زندان قرار دارد كه اهالی محل از آن برای استحمام استفاده می‌كنند. حوض یكی از این دو به شكل مستطیل و به اندازه ۴/۳۵×۲/۲۰ متر است و نیم متر عمق دارد. بدنه‌ حوض از سنگ آهكی طبیعی است كه آن را تراشیده و به شكل مستطیل درآورده‌اند. قسمت اعظم آب از مجرای جنوب شرقی و مقدار كمی نیز از مجرای جنوب غربی خارج می‌شود. آبدهی این چشمه یك لیتر در ثانیه است و پس از خروج از حوض تا فاصله تقریباً ۵۰ متری در زمین فرو می‌رود.
چشمه دوم تقریباً در فاصله ۱۶ متری غرب چشمه اول قرار دارد. حوض آن بیضی شكل و طبیعی و قطرش ۶/۳ و ۵ متر است. عمق این چشمه متفاوت و حداكثر ۶۰ سانتی‌متر است. مظهر چشمه زیر قشری سنگی در قسمت شمالی حوض قرار دارد و آب از مجرایی كه در قسمت جنوب غربی واقع شده خارج می‌شود و در مسیر خود گسترش می‌یابد و به زمین فرو می‌رود. آبدهی این چشمه تقریباً دو لیتر در ثانیه است.
در این ناحیه مظهرهای دیگری نیز وجود دارد كه آب آنها پس از عبور از سطح زمین، رسوب‌های سفید كربنات و منیزیم باقی می‌گذارد كه حتی از دور به صورت مسیرهای سفید رنگ دیده می‌شود.
آب این چشمه‌ها جزو آب‌های سولفوره است كه دارای مصارف درمانی دردهای مفصلی و رماتیسمی است.

چشمه زندان سلیمان

چشمه آب معدنی

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی