آبشار شلماش
آبشار شلماش
آبشار شلماش در نزدیکی شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی قرار دارداین آبشار که از مهمترین آبشارهای ....


موقعیت آبشار شلماش روی نقشه آب و هوای سردشت
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

آبشار شلماش در نزدیکی شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی قرار دارداین آبشار که از مهمترین آبشارهای استان آذربایجان غربی به حساب می‌آید و مورد توجه گردشگران می‌‌باشد با دره‌‌ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل‌‌های پراکنده واقع شده و از شاخه‌‌‌های رودخانه معروف زاب کوچک محسوب می‌‌شود.
آبشار شلماش از ۳ آبشار تشکیل شده و زیبایی آن باعث شده همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن این آبشار به سردشت سفر کنند.
این سه آبشار به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته‌‌اند که اولین آنها در نزدیکی محل پارکینگ قرار دارد.برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتا زیاد را طی کرد و وارد دره‌ای عمیق شد. امروزه با احداث راه پله و حصارهایی، بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطر‌تر صورت می‌گیرد.در فصل بهار این آبشار پر آب‌ترین روزهای خود را می‌‌گذراند، گرچه آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی خرداد ماه فصل مناسبی برای سفر به این منطقه است.
مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است. جاده مذکور آسفالت و مناسب بوده و تا رسیدن به آبشار مدت ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.
شهرستان سردشت از شهرستان‌‌های کردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی است که در جنوب این استان قرار دارد و با برخی از مناطق کردنشین عراق هم‌مرز است.
در ۱۵کیلومتری شهر سردشت در استان آذربایجان غربی به آبشار شلماش می‌رسیم که در کنار دره‌ای سبز قرار گرفته است. ترکیب رودخانه، آبشار، کوه و جنگل، تصویری دیدنی را پیش رویمان قرار می‌دهد و همه اینها انگیزه‌ای می‌شود که در سفر به سردشت، یک روز را هم که شده در کنار این آبشار بگذرانیم.
چه وسایلی همراه ببریم؟
کفش مناسب، لباس اضافی، کلاه،‌ عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب همراه داشته باشید.
مسیر دسترسی
فاصله‌ تهران تا سردشت حدود ۱۰ ساعت و از ارومیه تا سردشت حدود ۴ ساعت فاصله است. آبشار شلماش در ۱۵ کیلومتری جنوب سردشت واقع شده است. از سردشت به طرف روستای مراغان و روستای شلماش راهی شوید. این جاده آسفالت و امن است و چشم‌انداز زیبایی دارد.
تابلوی تفرجگاه آبشار شلماش را پیش از رسیدن به روستای شلماش خواهید دید. مسافتی که در پیش دارید۲۰ دقیقه طول می‌کشد.در ورودی آبشار با پارکینگ بزرگی روبه رو می‌شوید که سکو برای چادر زدن، سرویس بهداشتی و فروشگاه دارد. از محوطه‌ پارکینگ تا نخستین آبشار تنها ۲۰ متر فاصله دارید.

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی