موزه گمیشان
موزه گمیشان
موزه مردم شناسی گمیشان در ساختمانی تاریخی معروف به خانه گوکلانی که قدمت آن به دوره پهلوی اول میرسد ، ....


موقعیت موزه گمیشان روی نقشه آب و هوای گمیشان
  • توضیحات
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر

موزه مردم شناسی گمیشان در ساختمانی تاریخی معروف به خانه گوکلانی که قدمت آن به دوره پهلوی اول میرسد ، در میانه بافت سنتی و زیبای شهر گمیشان نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید.اغلب مردم ساکن در شهرستان گمیشان را ترکمن ها تشکیل میدهند که دارای بضاعتی قوی در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی هستند . از این رو موزه گمیشان به معرفی ویژگیهای این قوم در بخشهای : معرفی یک خانواده ترکمن، بخش بافندگی همچون قالی بافی، نمد مالی و گلیم بافی، بخش سوزندوزی، ساخت زیورآلات سنتی و حصیر بافی و بخش معرفی مشاغل بومی و آیین های سنتی می پردازد.

این مجموعه شامل یک بنای اصلی متعلق به دوره پهلوی اول در قسمت جنوبی و بنای الحاقی آن در قسمت شمالی است.بنای اصلی در دو طبقه احداث شده و جهت استقرار آن، شمالی جنوبی است. طبقه اول آن به دلیل جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین و همچنین ورود باد به شیوه خاصی طبقه اصلی و بالا را محفوظ نگه داشته است. همچنین ساختمان الحاقی نیز در دو طبقه در سال های جدید تر به ساختمان اصلی اضافه شده است.

نوع سازه بنا از ستون و تیرهای چوبی و از جنس نژاد روسی است. جنس دیواره های بنا از مصالح آجری و با اندود سیمان سفید است.شش ماهه اول سال از ساعت ۱۶:۳۰- ۸ و شش ماهه دوم سال از ساعت ۱۸ – ۸

یکی از بخش های مهم موزه مردم شناسی گمیشان کارگاه آموزش صنایع دستی قوم ترکمن است که به طور مرتب دوره های آموزشی منظمی را در رشته های مختلف همچون سوزندوزی، قالی بافی و … برگزار می کند.

تلفن تماس : ۴۶۲۵۱۵۸ – ۰۱۷۳

آدرس : گمیشانخیابان امام خمینی – خیابان عبدی جان آخوند

موزه گمیشان
موزه گمیشان
موزه گمیشان
موزه گمیشان

منبع: سیری در ایران
نظر شما
کد امنیتی